BYD, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile yatırım anlaşması imzaladı!

Çinli otomobil üreticisi BYD, Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile yatırım anlaşmasını imzaladı.

BYD Yönetim Kurulu Başkanı Wang Chuanfu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ile fabrika kuruluşu için yatırım anlaşmasını imzaladı. Şirket tarafından yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi:

“Türkiye’nin gelişen teknoloji ekosistemi, güçlü tedarikçi tabanı, olağanüstü konumu ve nitelikli iş gücü gibi sahip olduğu eşsiz avantajlar sayesinde, BYD’nin bu yeni üretim tesisine yaptığı yatırım, markanın yerel üretim yeteneklerini daha da geliştirmekte ve lojistik verimliliği artıracaktır. Bölgede yeni enerji araçlarına yönelik artan talebi karşılayarak Avrupa’daki tüketicilere ulaşmayı hedefliyoruz”

Bakanlık tarafından yapılan paylaşıma göre BYD tarafından yapılacak yatırım ile kurulacak tesiste yıllık 150.000 adet hem elektrikli hem de şarj edilebilir hibrit araç üretimi gerçekleştirilecek. Bu tesise ek olarak yeni teknolojiler geliştirilebilmesi adına bir Ar-Ge merkezinin de kurulumu gerçekleştirilecek.

Gerçekleştirilecek olan yatırımla birlikte fabrika 2026’nın sonunda üretime başlayacak ve doğrudan yaklaşık 5.000 kişiye istihdam sağlayacak. Şimdilik fabrikanın kurulacağı yere dair net bir bilgi paylaşılmasa da iddialara göre tesis Manisa’da kurulacak.

Peki, sizin düşünceleriniz neler? Sizce BYD‘nin ardından diğer Çinli üreticilerden de bu tarz bir adım görür müyüz? Görüşlerinizi yorumlar bölümünde belirtmeyi ve sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın!

Arda Korkmaz

Otomobillere büyük ilgi duyan Arda, Türkiye’nin önemli otomobil ve teknoloji yayınlarında editör olarak görev aldı. Halihazırda lise öğrencisi olan Arda, hayallerini gerçekleştirmek için çıktığı bu yolda yoluna NEBUNE ile devam ediyor.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu